Verilerimizi Nasıl Toplarız???
Araştırma yaparken elde ettiğimiz sonuçları veri olarak adlandırırız. Aslında bizler günlük yaşamda fark etmeden veri toplama yöntemlerini kullanıyoruz.
image002.gifPeki, kullandığımız veri toplama yöntemleri nelerdir?

Anket Yapma
image004.jpgÇoğu zaman televizyonda “Yapılan anket sonuçlarına göre……” diye başlayan cümleler duyarız.
Yaptığımız araştırmalara göre anketler insanların davranışlarını, bilgi düzeylerini, inançlarını, tercihlerini, memnuniyet ya da memnuniyetsizliklerini ve buna benzer şeyleri araştırmak için kullanılıyor.
Herhangi bir konu üzerinde yapılacak araştırmada, o konuyla ilgili amaca uygun, tarafsız, açık ve anlaşılır soruların ilgili kişilere sorulması ve alınan yanıtlardan yola çıkılarak bir sonuç elde etmek adına yapılan işleme anket denir.


Örnek bir anket formu:

image006.jpg


Peki…Ankete katılan kişilerin özel bir adı olduğunu biliyor musunuz?
Üzerinde araştırma veya deney yapılacak gruba örneklem adı verilir.

Rasgele Seçme

29699-Clipart-Illustration-Of-A-White-Character-Leaning-Against-An-Energy-Rating-Graph-By-A-New-Home-Resting-On-Blueprints[1].jpgTelevizyon kanalımız bu hafta da izlenme rekorları kırdı!!!”
Bu tür sloganları sık sık duyarız.
Peki en çok izlenen televizyon programının nasıl seçildiğini biliyor musunuz???
Şöyle: Rasgele seçilen, farklı farklı ailelerin evlerine rating cihazı yerleştirilir. Tüm cihazlardan alınan sonuçlara göre karar verilir ve en çok izlenen program belirlenir. Çünkü tüm ailelerin evine bu cihazları takmak, hepsini tek tek yorumlamak zordur.
Araştırmacılar tarafından hazırlanan sorular sadece belirli bir çevreden değil birçok çevreden rasgele seçilen kişilere yanıtlandırılarak değerlendirilir. Bu şekilde yapılan bilgi toplama yöntemine rastgele seçme denir.

Örnekleme
images2.jpgAilemizle markete gittiğimizde annemizin ya da babamızın alacakları zeytine nasıl karar verdiklerini hepimiz görmüşüzdür. Bazen seçtikleri zeytini eve geldiğimizde hiç beğenmediğimiz olmuştur. Aslında bu seçen kişinin hatası değildir. Zeytinlerden herhangi birini seçerek verdiğimiz kararın tüm zeytinleri temsil ettiğini düşünmemiz aslında bir veri toplama yöntemidir.
Bu yöntem genelde tarım alanında kullanılır. Tarım ürünlerinin kalitesini belirlemek için üretilen tüm ürünü incelemek mümkün değildir. Bu nedenle özel araçlar tüm ürünün kalitesini belirler. Bu yönteme örnekleme denir.


Tablo Oluşturma
Peki, verilerimizi elde ettiğimizde, bunları daha sade bir şekilde gruplandırdığımız çizelgelere ne ad verdiğimizi öğrenmeye ne dersiniz?
Tablolar elde ettiğimiz verileri göstermekte kullandığımız, bir istatistiksel temsil biçimidir.
!!!Tablo oluştururken, tabloya mutlaka başlık yazılmalıdır.
Örnek bir tablo:


Tablo: Lüleburgaz’ ın bir haftalık sıcaklık değerleri

Günler
Sıcaklık ( Co)
Pazartesi
22
Salı
24
Çarşamba
20
Perşembe
18
Cuma
17
Cumartesi
20
Pazar
21

Grafik Çeşitlerini Öğrenelim